Monday 23 March 2009 photo 1/1
![]() ![]() ![]() |
Besök på A.N med företaget! "mini-utbildning". Kaffe provsmakning, lunch, genomgång av 300 saker som enbart rör kaffe. Sen ett antal koppar kaffe på det.
Första gången på länge jag kunde svara på frågorna innan läraren hade sagt svaret :D
men seriöst det går 4000 bär (oftast två bönor i varje = 7000-8000 bönor) för att få fram ett kg kaffe (motsvarar 2 vanliga kaffepaket på typ ICA) och detta handplockas. Man kan verkligen inte säga att kaffe är dyrt efter den informationen.
Första gången på länge jag kunde svara på frågorna innan läraren hade sagt svaret :D
men seriöst det går 4000 bär (oftast två bönor i varje = 7000-8000 bönor) för att få fram ett kg kaffe (motsvarar 2 vanliga kaffepaket på typ ICA) och detta handplockas. Man kan verkligen inte säga att kaffe är dyrt efter den informationen.
Annons
Comment the photo
Mr-Weagle
Mon 23 Mar 2009 22:24
Fan va bra då, asså kaffe borde ju typ vara dyrare än de är om de går åt så många bär för 1 kg.. aja :D
Isitfriday
Mon 23 Mar 2009 20:36
Första gången på länge jag kunde svara på frågorna innan läraren hade sagt svaret :D
haha den var klockren sötnos.
haha den var klockren sötnos.
2 comments on this photo
Directlink:
http://dayviews.com/jinsay/346526606/